Grūtības, ar kādām saskaras jaunie arhitekti

Grūtības, ar kādām saskaras jaunie arhitekti

Jaunajiem arhitektiem bieži piemīt plašāks vēriens, nekā reālas iespējas kļūt pazīstamiem projektēšanas tirgus džungļos, – tur dominē vecie vilki un ar savu pieredzi aizēno iesācējus. Mazi projekti jaunajiem arhitektiem nedod lielu finansiālu labumu, bet tas ierobežo iespējas iegādāties nepieciešamos darba instrumentus, kuri tirgū, tāpat kā izaicinājumi jaunajai projektētāju paaudzei, ir pārpilnībā. Kā izrauties no apburtā lokā?

Apburtais loks

Vai iespējams saņemt lielu projektu savas uzņēmējdarbības sākumā un izpelnīties vārdu? Jā, ja izdosies uzvarēt interesantā un izaicinājumu pilnā konkursā. Pretējā gadījumā, visdrīzāk, jaunais radošais cilvēks mēģinās iegūt vismaz kaut kādu vārdu un pieredzi jebkādā kantorī un varbūt pēc dažiem gadiem izmēģinās laimi individuālā darbībā. Taču ar kādiem resursiem? Vai iespējams projektēt un realizēt pasūtītāja pieprasījumu bez mūsdienīgiem darba līdzekļiem? Nē, taču, saņemot mazu projektu un mazu atalgojumu, retais ar to var sevi nodrošināt. Bet investēt vajag ne mazums. Sākot ar datoru un beidzot ar dažādām programmatūrām, kas paredzētas projektēšanai un vizualizēšanai. Šodien tirgus ir pārpildīts ar dažādiem piedāvājumiem, kas uzsver vienu vai citu labumu projektētājam. Kā izvēlēties? Un kam pievērst uzmanību?

Visaptverošas tehnoloģijas

Strādājot ar veco (tagad to tā var nosaukt) 2D metodi un veicot izmaiņas neskaitāmos rasējumos, nākas atbildīgi ievērot, lai informācija atbilstoši tiktu izmainīta visur – t.i., ja plānā tiek mainīta loga atrašanās vieta un izmērs, tas pats būtu jāveic fasādēs, vizualizācijās (jo, visdrīzākais, tiem modeļi tiks veidoti atsevišķi no rasējumiem un izmantojot citas programmatūras) un specifikācijās. Jaunajiem arhitektiem tas ir liels izaicinājums, īpaši darba sākumā, kad uzdevumu un darba izpratne tikai veidojas un kļūdas varbūtība pēc iespējas jāsamazina.

Tas ir viens no aspektiem, kura dēļ projektētāji izvēlas programmatūru, kas palīdz pārvaldīt rasējumus, specifikācijas un modeli ar visu tā informāciju vienlaikus. Tas uzlabo ne tikai darba kvalitāti, bet samazina arī laika patēriņu, kas tiek veltīts projekta korekcijām. Tādi rīki ir ļoti svarīga BIM (Building Information Modelling) procesa daļa.

BIM – neizbēgama izvēle

Informācijas pārvaldīšana nav vienīgais aspekts, kuras dēļ projektētāji izvēlas BIM rīkus. Bieži vien informācija, kas tiek sniegta rasējumos, ir grūti saprotama pasūtītājam. Pat piezīmju nodošana citiem komandas locekļiem ar zīmuļa atzīmēm veiktos rasējumos ir apgrūtināta.

Problēmas izskaidrošana prasa daudz laika. Komunikācija ar 3D modeļa palīdzību ir daudz vienkāršāks, taču arvien reti izmantots veids. Modelis var palīdzēt, ne tikai komunicējot ar projekta komandu, bet arī radot vizualizācijas pasūtītājam. Turklāt ātri augošais programmatūru tirgus piedāvā iespējas iesaistīt pasūtītāju, interaktīvam projekta pārskatam uzliekot virtuālās realitātes brilles (EliteCAD pagaidām vienīgā tehnoloģija, kurai ir tiešā sasaiste ar virtuālās realitātes brillēm Oculus Rift). Bet vai jaunais projektētājs to var atļauties?

Lai atvieglotu darbu, programmatūru ražotāji arvien vairāk cenšas apvienot vienā paketē funkcijas, kas palielina projektēšanas efektivitāti. Tas tiek veikts ar papildu spraudņiem, vairojot komunikācijas iespējas 3D modelī ar tiešo datņu formātu dalījumu starp dažādām programmatūrām, kā arī papildus ļaujot projekta gaitā jau “padzīvot” savā celtnē.

Vienīgais neatrisinātais jautājums – jaunajiem arhitektiem gūt iespēju to visu iegādāties ar pieejamiem līdzekļiem.

Kā izrauties no apburtā loka?

Programmatūras cenas tirgū ir pietiekami lielas. Milzīgās saistības bez jebkādiem atvieglojošiem nosacījumiem dzen jaunos radošos cilvēkus stūrī un mudina izmantot nelegālo programmatūru vai, visbeidzot, strādāt kādā birojā, cenšoties pierādīt savu vērtību. Tad arī sāk veidoties mūžīgais loks. Nav finanšu – tev nav aprīkojuma – nav lielu projektu – nav finanšu…

Vai gan jaunajai radošajai paaudzei nevajadzētu dot iespējas vieglāk un reizē godīgā un vienkāršā ceļā radīt sev pamatu? Tieši tāpēc “BIM Solutions” vēlas sekmēt jauno arhitektu uzņēmējdarbības sākumu, radot nosacījumus, lai augtu un mācītos.