Cik vērts ir inženieris? #2021

Nav noslēpums, ka viena no pieprasītākajām profesijām gan Latvijā, gan pasaulē ir būvinženieris. Savā amata kategorijā inženieris ir viena no pelnošākajām profesijām, kas nozīmē to, ka katra speciālistu pavadītā stunda ir vērtīga un nepieciešams to izmantot racionāli.

Skaityti daugiau

BIM. Zināšanas. Prasmes jeb iemaņas. Kā apgūt BIM Latvijā?

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas izstrādāto BIM ceļa karti, BIM būs obligāts* sākot ar 2025. gadu, bet jau tagad BIM kompetence sniedz ievērojamas priekšrocības projektu iegūšanai. Būtiskāk tas ir lielos projektos, lai gan arī nelielos projektos pasūtītāji nereti prasa BIM. BIM prasa VNI, RB Rail, lielās pašvaldības un privātie attīstītāji. Turklāt BIM prasa arī būvnieki un ražotāji. Tātad BIM sāk kļūt par ikdienu. Taču zināšanas un iemaņas ne vienmēr ir vēlamajā līmenī, tādēļ apskatīsim BIM zināšanu un iemaņu apgūšanas iespējas Latvijā un ārzemēs.

Skaityti daugiau

Veiksmīga BIM speciālista aprīkojums

BIM Speciālists. Jauna profesija, kas prasa jaunas (un ne tik jaunas) iemaņas. Prasības pēc BIM speciālistiem pieaug, taču kas tad ir tas, kas atšķir, piemēram, projektētāju-tehniķi, no BIM tehniķa; projekta vadītāju no BIM vadītāja; projekta koordinatoru no BIM koordinatora?

Skaityti daugiau

Efektīva būvniecības projekta plānošana: 4D

Pieaugošā prasība efektīvi un optimāli īstenot būvniecības projektus, liek domāt, kā izmainīt tradicionālas un bieži vien neefektīvas projekta organizēšanas metodes. Jārunā ne tikai par projekta sagatavošanu 3D vidē, bet arī integrētu BIM projektēšanas un būvniecības procesu. 4D un 5D BIM var palīdzēt daudzpusīgi optimizēt darbus, samazināt riskus, pārvaldīt izmaksas un optimizēt būvniecības izpildes termiņus.

Skaityti daugiau
LIELĀ-BIM-SKAITĪŠANA

Uzsāk pētījumu par būvniecības nozares digitalizāciju Latvijā

Lai novērtētu būvniecības nozares digitalizāciju, jaunāko tehnoloģiju un “Būves informācijas modelēšanas” jeb BIM risinājumu ieviešanu būvniecības nozarē, gada nogalē uzņēmums SIA “BIM Solutions” sadarbībā ar Ekonomikas ministriju (EM), VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), Būvniecības valsts kontroles biroju (BVKB) un AS “RB Rail” uzsāk vērienīgu Latvijas būvniecības tirgus aptauju - “Lielā BIM Skaitīšana – pētījums par būvniecības nozares digitalizāciju Latvijā”.

Skaityti daugiau
CDE1

Vienota datu vide (CDE) – kvalitatīvam BIM projekta procesam

Kas nosaka to, lai BIM projekta process būtu kvalitatīvs un optimāls? Projekta informācijas ievietošana, uzdevumu pārvaldīšana un komunikācija vienotā vidē palīdz izvairīties no riska, ka daļa informācijas var netikt nodota tālāk. Kas ir vienota būvniecības projekta datu vide jeb CDE (angl. Common Data Environment)? Kam tā tiek izmantota? Kas par to ir atbildīgs? Kam pieder tajā esošā informācija? Kāpēc vispār izmantot CDE?

Skaityti daugiau
Modelio-detalumo-iššūkiai-BIM-projektuose

Modeļa detalizācija – izaicinājumi BIM projektos

Tirgum arvien vairāk uzsākot darboties BIM projektu apritē, par vienu no svarīgākajiem aspektiem kļūst izraudzīt atbilstošu projekta apjomu, t.i., detalizācijas līmeni. Tas nepieciešams, lai projekts tiktu kvalitatīvi sagatavots, tajā būtu nepieciešamais informācijas apjoms, kā arī tas tiktu savlaicīgi realizēts. Taču, cenšoties radīt informatīvāku modeļa paketi, parādās cita galējība – informācijas pārpilnība, kas var novest pie laika un resursu izšķiešanas. Kas veido modeļa detalizāciju, un kādas ir galvenās problēmas, to plānojot?

Skaityti daugiau
klaidos-BIM-projektuose-1

7 būtiskas kļūdas BIM projektos

Latvijā tiek uzsākts pietiekami liels skaits BIM projektu, taču ievērojama daļa šo projektu nesniedz cerētos ieguvumus, un procesi iestrēgst. BIM izmantošana beidzas projektēšanas posmā, un tā vairs netiek izmantota būvniecības posmā. Radies priekšstats, ka BIM metodika nav līdz galam pabeigta, tāpēc parasti mēdz atgriezties pie senajām darba organizācijas metodēm. Taču BIM projektu pārvaldība ir jauns process – darba, informācijas un komunikācijas jauna veida organizēšana. Dabiski, ka gan pasūtītājiem, gan projekta izpildītājiem trūkst pieredzes, bet noteiktu, ierastu standartu vēl nav. Tātad kādas problēmas un kļūdas, kas pastāvīgi atkārtojas un grauj BIM projektus, ir pamanījuši „BIM Solutions“ BIM projektu vadītāji?

Skaityti daugiau