Ir pienācis laiks ieguldīt būvinženieros!

Mūsdienās, kad būvniecības cenas kāpj, faktiski vienīgais veids, kā iekļauties budžetā, ir racionāls, pārdomāts un optimizēts projekts. Svarīgākā loma ir būvinženierim. Tomēr tas nav vienkārši!

Tieši būvinženieris izvēlas aprēķina shēmu, ietekmējot pamatu tipu, izmantojamos būvmateriālus, savienojumu tipus, materiālus, tehnoloģiju un virkni citus lēmumus, kas ietekmē būvniecības izmaksas. Tajā pat laikā, būvinženieris ir tas, kurš atbild par būves drošību un viņam jābūt drošam par pieņemto lēmumu drošību. Lai inženieris varētu pieņemt lēmumus par izmaksu ziņā optimālākiem risinājumiem, viņam ir jāveic sarežģīti aprēķini un mūsdienās to palīdz veikt specializētas datorprogrammas, tāpēc ir svarīgi inženieri aprīkot ar mūsdienīgiem IT rīkiem.

Ir īstais laiks investēt būvinženieros, jo rezultātā ieguvējs būs gan būvinženieris, kurš jutīsies drošāk par saviem lēmumiem, gan pasūtītājs, kurš spēs iekļauties budžetā. Ieguldījumu apjoms nav proporcionāls potenciālajam ieguvumam, jo, piemēram, aprīkojot būvinženieri ar programmatūru, kas paredzēta tērauda mezglu aprēķiniem, izmaksas svārstīsies no 2500 līdz 6200 EUR, tomēr ieguvums var sasniegt vairākus desmitus tūkstošus EUR (ietaupot tikai 1t tērauda,  ieguvums sasniedz vairāk, kā 2000 EUR).

Izmantojot specializētās datorprogrammas inženieris var veikt padziļinātākus aprēķinus pamatu un pamatņu risinājumiem (programma GEO5), dzelzsbetona, tērauda un koka konstrukcijām (aprēķinu programma Dlubal RFEM), tērauda savienojumiem (IDEA StatiCa), mūra un kompozītmateriāliem (Dlubal RFEM). Padziļinātie aprēķini ļauj inženierim iegūt pārliecību par konstrukciju drošību, vienlaikus nodrošinot optimālu un izmaksās efektīvu risinājumu. Nodrošinot inženierim dalību apmācībās, kā arī zināšanām par vizuālo programmēšanu, pieaug gan darba produktivitāte, gan iespējas racionāli plānot projekta izmaksas. Citiem vārdiem, investējot inženiera aprīkojumā – specializētajās būvkonstrukciju aprēķinu programmās – ir iespēja  ieekonomēt gan inženiera nervus, gan pasūtītāja naudu.

Cits ietaupījumu avots, bez būvkonstrukciju aprēķiniem, ir uzbūvējams 3D (BIM) modelis, jo tas samazina riskus būvdarbu laikā. Uzbūvējams 3D modelis samazina būvlaukuma uzturēšanas izmaksas, samazina liekā materiāla pasūtīšanu līdz minimumam, jo nav atgriezumu, par ko vēl jāmaksā utilizācijas maksa, tāpat samazinās piegāžu skaits, sastādot precīzu materiālu piegādes grafiku. Papildus tam, var ekonomēt arī uz būvobjektā nodarbināto skaitu, jo rasējumi, kas ģenerēti no uzbūvējama 3D (BIM) modeļa, ir daudz uzskatāmāki. Šeit kā analoģiju var minēt IKEA mēbeļu montāžu, kur atnāk precīzs skaits detaļu ar nepārprotamām montāžas instrukcijām, kas faktiski ļauj mēbeli samontēt jebkuram. Arī šeit galvenā persona ir būvinženieris. Lai viņš šo spētu paveikt, nepieciešams atbilstošs aprīkojums, kā arī ieguldījums apmācībās. Viennozīmīgi populārākais rīks modelēšanai ar augstas kvalitātes rasējumiem ir programma Tekla Structures, ko izvēlas speciālisti ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

Rezumējot, ja vēlaties optimālu risinājumu, ir jāinvestē. Nevar cerēt, ka par zemām cenām inženieris sēdēs dienu un nakti un padziļināti rēķinās katru mezglu, lai tikai ieekonomētu projekta izmaksas. Ir jāsaprot, ka inženieris ir cilvēks, kurš nes milzīgu atbildību un, ja viņam trūks laika (kā zināms, laiks ir nauda), viņš izvēlēsies drošāko variantu, kas, visticamāk, nebūs izmaksās efektīvāks.

Investīciju avots nereti ir pašu būvinženieru rokās un nav noslēpums, ka Latvijas vadošie inženieri izmanto specializētās datorprogrammas, jo vadošie inženieri vēlas būt droši par aprēķina rezultātiem un apzinās programmatūras sniegtās iespējas. Nereti inženieri, kuri strādā tieši pie ražotāja, ir visaprīkotākie, jo viņu darbs vistiešāk spēj ietekmēt projekta gala izmaksas. Latvijā viens no piemēriem ir uzņēmums A/S UPB.

Visa veida izmaksas – gan transporta, gan materiālu, visā pasaulē pieaug un skaidrs ir viens, ka tagad ir īstais brīdis investēt inženieros. Pasūtītājam ir jābūt gatavam maksāt vairāk par projekta izstrādi, lai saņemtu izmaksās optimālu risinājumu. Savukārt būvinženieriem ir jāinvestē apmācībās un datorprogrammās, lai spētu piegādāt pasūtītāja prasīto. Viss kopā tas dod iespēju realizēt projektus pat pie tik augstām cenām un iekļauties budžetā.

Ja esi gatavs investēt, zvani: Inga Vītola, 26752190!

Sazinies ar mums

Inga Vītola, Pārdošanas specialiste
Inga Vītola Pārdošanas specialiste

i.vitola@bimsolutions.lv

+371 25752190