Projektēt 2D ir dārgi

Projektēt, izmantojot 2D tehnoloģijas, tādas kā Autocad, ZW-CAD, NANO-CAD u.c., ir dārgāk, jo mūsdienu BIM projektēšanas tehnoloģijas dod iespēju strādāt daudz ātrāk, ekonomējot laiku. Laiks, savukārt, ir nauda.

Pēdējā laikā diezgan izplatīts ir mīts par to, ka BIM tehnoloģijās strādāt ir laikietilpīgāk, nekā strādājot ar ierastām metodēm. Iedziļinoties nākas secināt, ka šāds mīts klejo starp tiem, kas strādā 2D un līdz galam neizprot mūsdienīgo 3D (BIM) tehnoloģiju iespējas. Īsāk sakot – mīts neatbilst patiesībai.

Šāda situācija nav jauna. Relatīvi nesen projektētāji pārgāja no rasēšanas ar zīmuli uz datorizēto grafiku, ko pazīstam kā 2D tehnoloģijas. Un, tāpat kā tagad, arī toreiz, projektētāji aizstāvēja savas prasmes ātri zīmēt ar roku, apgalvojot, ka tā ir ātrāk un datorgrafika ir laikietilpīga. Zināmā mērā jau var piekrist, ka uzzīmēt ātrāk var ar roku, tomēr datorgrafikas sniegtās priekšrocības veidot slāņus, kopijas, veicot izmaiņas un labojumus, padara procesu ievērojami efektīvāku. Līdzīgi notiek arī tagad, kad notiek pāreja no tradicionālajam 2D tehnoloģijām uz mūsdienīgiem 3D (BIM) rīkiem.

Būtiskākā atšķirība starp tradicionālo 2D un mūsdienīgo 3D (BIM) tehnoloģiju ir tā, ka velkot līniju inženieris patērē tikpat daudz laika, tomēr līnija 2D programmā ir tikai līnija. Labākais, ko inženieris no līnijas var iegūt, ir tās garumu un piederošo slāni. Velkot līniju 3D (BIM) programmatūrā, līnija nav līnija, bet konkrēts būvelements ar savām īpašībām, šķērsgriezumu un apjomu, kam programma dod iesēju ģenerēt rasējumus (plānu, griezumu, mezglu, utt.), izlikt izmērus un automātiski noņemt apjomus. Turklāt bieži inženierim līnijas nav jāzīmē vispār, jo ēkas karkasu var importēt no aprēķinu programmatūrām, no kurām 3D (BIM) rīks iegūst atbilstošos profilus un būvelementu aprēķinu šķērsgriezumus. Ja salīdzinām ar tik ierasto 2D darba vidi ir redzams, ka, lai gan inženiera darba stundu ziņā viena līnija 2D maksā it kā tikpat, cik viena līnija 3D, 3D (BIM) vidē šīs “vienas līnijas” vērtība ir nesalīdzināmi augstāka.

Vēl viena no būtiskajām 3D (BIM) tehnoloģiju priekšrocībām ir izmaiņas. Ja modelī nepieciešams veikt izmaiņas, piemēram, jāpabīda pāris kolonnas, tad rasējumi, specifikācijas un izmaiņu vietu atzīmes ģenerējas automātiski. Izmantojot tradicionālos rīkus, inženierim šis jāveic manuāli, nereti radot riskus kļūdīties. Tas, savukārt rada papildus izmaksas – gan manuāla izmaiņu veikšana, gan pārbaudes, gan reizēm arī kļūdu novēršana jau būvniecības stadijā, kas izmaksu ziņā var sasniegt visai lielus apjomus.

Ņemot vērā to, ka mūsdienu 3D (BIM) tehnoloģiju izstrādātāji pievērš lielu lomu lietotāju saskarnei, paši rīki ir ērtāk lietojami, ļaujot inženierim strādāt ērtāk, ātrāk un drošāk.

Protams, tehnoloģijas nav par velti, tomēr arī izmaksu ziņā 3D rīki kļūst pieejamāki. Piemēram, Latvijā populārākā 3D (BIM) programma inženieru vidū – Tekla Structures – mēnesī jums izmaksās vien 175 EUR, jeb +1 EUR/h pie inženierstundas. Arī apgūt šo rīku neizmaksās dārgi, tā kā ir pieejams ES fondu līdzfinansējums un 3 dienu apmācību izmaksas ir no 162 EUR, atkarībā no uzņēmumam pieejamā līdzfinansējuma apjoma.

Ja vēl neesi pārliecināts, aicinām noskatīties semināra ierakstu, pēc kā sazinies ar Ingu, lai vienotos par apmācībām. Ir jāapzinās savs laiks kā vērtība jāizmanto profesijai atbilstoši un mūsdienīgi rīki.

Un jā, projektēt 2D ir dārgi.

Sazinies ar mums

Inga Vītola, Pārdošanas specialiste
Inga Vītola Pārdošanas specialiste

i.vitola@bimsolutions.lv

+371 25752190