Untitled-2

BIM pielietojums būvniecībā atmaksājas

Bieži dzirdama atbilde uz jautājumiem par to, kā uzlabot efektivitāti un uzlabot būvniecības kvalitāti, ir BIM (būves informācijas modelēšana). Diemžēl Lietuvā šī tehnoloģija grūti rod sev ceļu, bet runas par tās efektivitāti paliek tikai runāšanas līmenī. Viena no lielākajiem būvniecības uzņēmumiem Lietuvā – UAB „Conresta” – ģenerāldirektors Luks Laukaitis par BIM priekšrocībām ir pārliecinājies jau pirms vairākiem gadiem, kad strādāja ar BIM pilotprojektu. Viņš stāsta: „Mums bija izvēle – gaidīt, kamēr būves informācijas modelēšana kļūs par standartu un visi strādās tikai BIM vidē, vai arī pašiem pēc iespējas ātrāk pārliecināties, kā tā palīdz organizēt un vadīt būvniecības procesus.”

UAB „Conresta” BIM pilotprojekts bija divstāvu ēka Kauņā ar vairāk nekā 4000 m2 platību, kurā bija administratīvās, ražošanas un uzglabāšanas telpas, pasūtītājs bija UAB „Hansa Flex Hidraulika”. Kaut gan tehniskais projekts tika veidots parastajā formātā – 2D rasējumi un dokumentācija, – tika nolemts visus projekta risinājumus modelēt BIM vidē. Pirmajai BIM pielāgošanai bija nepieciešamas lielas iestrādes: mums bija jāapgūst ne tikai būves informācijas modelēšanas programmatūras izmantošana, bet vajadzēja arī mainīt un uzlabot darba procesu. Tomēr L. Laukaitis uzskaita gūtās priekšrocības un priecājas, ka visas cerības ir attaisnojušās, bet investīcijas ir atmaksājušās.

UAB „Conresta” BIM pilotprojekts – ēkas ar administratīvajām, ražošanas un uzglabāšanas telpām būvniecība Kauņā, pasūtītājs – UAB „Hansa Flex Hidraulika”.

Būvniecības sagatavošanas posma nozīme

Liela daļa projektu problēmu, īpaši kavēšanās, rodas tāpēc, ka ir ierasts sākt būvniecību pēc iespējas ātrāk, tūlīt pēc līguma parakstīšanas. Tas tiek darīts, neiedziļinoties klienta vajadzībās, nenotiek precīza resursu, ražošanas un piegādes grafiku, budžeta plānošana. Sagatavošanās būvniecībai ir posms, kura laikā ar maksimālu precizitāti jāpabeidz risinājumi, projekta tāmes, darbi, apjomi un laiks. Detalizēta sagatavošanās būtībā nodrošina kontrolētu procesu.

Tomēr sīvā konkurence starp ģenerāluzņēmējiem izraisa to, ka projektu termiņi dažkārt tiek saīsināti uz sagatavošanas rēķina, jo pasūtītāji parasti gaida pēc iespējas ātrāku būvniecības procesa sākumu. Tas var radīt traucējumus un kavēšanos.saka L. Laukaitis.

UAB „Conresta” ar BIM palīdzību bija iespēja veltīt vairāk laika sagatavošanās posmam, viss tika detalizēti izplānots un sagatavots būvniecībai. Lai gan sagatavošanās posms ilga vairāk laika un tajā laikā darbi būvlaukumā neneotika, projekts tika īstenots agrāk nekā plānots. „Tas tikai parāda, ka atbildīga, rūpīga sagatavošanās un plānošana patiešām nepalielina projekta ilgumu, bet bieži vien to pat samazina,” stāsta L. Laukaitis.

Projektu kvalitātes nodrošināšana

Tekla Structures

Parasti visas projekta neprecizitātes un cilvēku kļūdas kļūst redzamas tikai būvniecības laikā, tāpēc to labošana pēc darbu sākšanas var maksāt ļoti daudz. Kamēr tiek meklēti risinājumi, darbi tiek apturēti, rodas dīkstāve, palielinās nokavēšanas risks, pieaug projekta izmaksas. Kamēr projekts nav pietiekami detalizēts un tajā nav paredzētas visas detaļas, joprojām pastāv augsts risks, ka būvlaukumā parādīsies sarežģījumi.

DDS-CAD

Detalizētai konstrukciju modelēšanai BIM projektā UAB „Conresta” lietoja „Tekla Structures”, inženiertehnisko sistēmu projektēšanai „DDS-CAD” programmatūru, bet daudzumu pārbaudei, kontrolei un kļūdu pārbaudei – „Solibri”. Izmantojot šīs BIM tehnoloģijas, ir vieglāk kontrolēt apjomus, novērst problēmu rašanās risku būvniecības laikā un izvairīties no traucējumiem un kavēšanās.

 

Sekmīga sadarbība

Vēl viena BIM priekšrocība, kuru izceļ SIA „Conresta” direktors, ir veiksmīgāka sadarbība ar citiem projekta dalībniekiem. Viņš apliecina, ka tehnoloģija nodrošināja informācijas pieejamību un apmaiņu, un tas palīdzēja precizēt visus risinājumus jau sagatavošanas posmā. „Lai gan daži projekta dalībnieki pirmo reizi sastapās ar BIM, vēlme uzlabot pakalpojumu kvalitāti un izvairīties no traucējumiem būvniecības procesā viņiem kļuva par lielisku motivāciju ķerties pie digitālās būvniecības,” priecājas L. Laukaitis.

Nākotnes plāni

UAB „Hansa Flex Hidraulika” projekta īstenošanas laikā tika izstrādāts kalendārais darbu grafiks, tāpēc darbu vadītāji varēja redzēt vizualizētus uzdevumus, sekot to izpildei, novērtēt iespējamos kavējumus un izvairīties no tiem. Tā kā viss ir apstiprinājies, plānošanas un kontroles procesiem UAB „Conresta” turpina lietot BIM, īstenojot citus projektus. „Iesaku nebaidīties un ātrāk sākt. Digitālajai būvniecībai veltiet vairāk uzmanības un laika, pārmaiņās iesaistiet savus labākos speciālistus, motivējiet viņus, un jūs noteikti gūsiet panākumus,” iedrošina perspektīva un mūsdienīga būvniecības uzņēmuma vadītājs L. Laukaitis.