Eksperti: būvniecības jomā esošā nesakārtotība ietekmē kvalitāti un rezultātu.

Zems projektu vadības līmenis, sarežģīta inženiertehnisko tīklu savietojamība, kā arī nesakārtota likumdošana ir tipiskākās problēmas, kuru rezultātā pasūtītājiem var nākties saskarties ar nekvalitatīvi projektētām un būvētām inženiertehniskajām sistēmām, uzskata eksperti.

Ir kritiski svarīgi jebkurā veidā paaugstināt projektu vadītāju kompetenci un iespējami plašāk veicināt moderno tehnoloģiju lietošanu, piemēram, brīvi pieejamos BIM (Building information modeling) rīkus, kas atvieglo kopējo darbu,atzīst SIA „Riga PRO” valdes loceklis, praktizējošs Andrejs Garders.

Būvniecības speciālisti uzsver, ka telpiskie projektēšanas rīki ļauj daudz precīzāk aprēķināt nepieciešamās komunikāciju jaudas un pārliecināties par to iespējamo izvietojumu ēkās. Tādējādi būvniecības process tiek padarīts daudz efektīvāks, lētāks un uzlabota jaunceļamo būvju kvalitāte.

Pat tad, ja ar būves projektu strādā vairāku uzņēmumu speciālisti, BIM rīku izmantošana ļauj tiem darboties vienā virtuālajā vidē. Tādējādi vienkārši nav iespējama situācija, kad divi dažādi projektētāji ūdensvadu un ventilāciju ievieto vienā un tajā pat telpas stūrī. Citiem vārdiem sakot, virtuālie modeļi ļauj precīzi izvietot visas nepieciešamās inženiertehniskās sistēmas,skaidro „BIM Solutions” vadītājs Ēriks Vītols.

Viņš atgādina, ka Latvijā pāriet uz Eiro normām, tādējādi projektētājiem ir ļoti svarīgi izprast, kā pareizi jāveic inženiersistēmu aprēķini. Tiek cerēts, ka Eiro normu ieviešana būs viens no instrumentiem, kas varētu uzlabot būvniecības projektu kvalitāti.

Eirokodeksa normas un telpiskās projektēšanas rīki ir tie instrumenti, kas šobrīd ir vispiemērotākie inženiertīklu projektēšanas uzlabošanai,atzīst RTU Būvniecības fakultātes Siltuma inženierijas un tehnoloģijas katedras vadītājs, habilitētais inženierzinātņu doktors, LSGUTIS valdes priekšsēdētājs Egīls Dzelzītis.

Ēriks Vītols iesaka arī nelielu privātmāju īpašniekiem vismaz konsultēties ar projektētājiem, kas izmanto modernus tehnoloģiskos rīkus, ja ir nepieciešams atjaunot vai paplašināt kādu no inženiertehniskajām sistēmām.