IES-article-Bloomerg-hq-2

Ilgtspējīgākā ēka pasaulē projektēta ar IES VE palīdzību

Nesen atvērtais jaunais Bloomberg Eiropas birojs Londonā tika pasludināts par ilgtspējīgāko ēku pasaulē. Foster + Partners projektētā ēka tika novērtēta ar augstāko savā klasē jebkad sasniegto REAM 98,5 balli. Salīdzinot ar tipveida biroja ēkām, jaunākais Bloomberg lepnums, pateicoties inovatīvu enerģijas, apgaismojuma, ūdens un ventilācijas sistēmu izmantošanai, patērē par 73% mazāk ūdens un par 35% mazāk elektroenerģijas. Daudzas šādas ilgtspējas funkcijas, piemēram, atkritumu izmantošana, reaģēšana uz ārējo vidi un pielāgošanās esošajam cilvēku skaitam, ir pirmie šāda veida projektēšanas risinājumi, kas neapšaubāmi palīdzēja saņemt tik augstu novērtējumam.

Atrodoties Londonas Sitijas sirdī, starp Anglijas banku un Sv. Pāvila katedrāli, jaunais Eiropas birojs ir pirmā uzprojektētā un pilnībā pārvaldītā Bloomberg ēka pasaulē, kura pirmo reizi zem viena jumta pulcēs 4000 Bloomberg Londonas darbiniekus. Vienā no ievērojamākajām arheoloģiskajām vietām, bijušā Londonas romiešu komerccentrā, ēkas 13 hektāros atradīsiet aptuveni 92 903 kv. m. biroju un mazumtirdzniecības vietu; trīs jaunus publiskos laukumus; pasāžu ar daudziem neatkarīgiem restorāniem; jaunu ieeju metro stacijā Bank Underground Station; kultūras telpu, kur atjaunota romiešu antīkā Mitras svētnīca oriģinālā izmērā, eksponēta romiešu artefaktu kolekcija, kas atrasta, veicot pēdējos izrakumus; modernas mākslas zonas ar regulāri maināmiem īpaši atlasītiem darbiem.

Kādu dienu mēs runājām ar Maiku Blūmbergu par elegantas akmens ēkas izveidi, kas atspoguļotu savu vēsturisko fonu un vienlaikus nepārprotami piederētu šim laikmetam. Vēlējāmies ēku, kurai būtu ekspresijas nedalāmība un nepārtrauktība gan no ārpuses, gan no iekšpuses un kas veidotu iedvesmojošu, inovatīvu un sadarbībā balstītu darba vidi, kura iemieso uzņēmuma pamatvērtības. Bet, svarīgākais, mēs abi uzskatām, ka ir jāizmanto augstākie ilgtspējības un cilvēku labklājības standarti, kā arī jāierīko galvenās publiskās telpas, šādā veidā ievērojami iesaistoties Londonas Sitijas un tās iedzīvotāju ikdienas dzīvē.Lord Foster, Foster + Partners dibinātājs

Dažas ilgtspējīgākās ēkas īpašības:

  • Integrēti griestu paneļi:

moderna ziedlapiņu dizaina griestu paneļos pēc pasūtījuma integrētas apkures, dzesēšanas, apgaismojuma un akustiskās funkcijas. Sistēma, kura sastāv no 500 000 LED lampiņām, izmanto par 40% mazāk enerģijas nekā standarta biroju apgaismojums.

  • Dabiska ventilācija:

iestājoties labiem laikapstākļiem, īpašie ēkas fasādes bronzas fragmenti var atvērties un aizvērties, šādā veidā ļaujot ēkai darboties dabiskās ventilācijas režīmā. Mazāka atkarība no mehāniskās ventilācijas un dzesēšanas iekārtām ievērojami samazina enerģijas patēriņu.

  • Viedā gaisa plūsma:

viedā CO2 fiksēšanas kontrole ļauj sadalīt gaisu atbilstoši aptuvenajam cilvēku skaitam katrā ēkas zonā jebkurā laikā. Paredzēts, ka iespēja dinamiski pielāgot gaisa plūsmu atbilstoši pīķa stundu un telpu aizņemtības modeļiem ietaupīs 600–750 MWh gadā, šādā veidā katru gadu samazinot CO2 emisiju aptuveni par 300 metriskajām tonnām.

  • Kombinētā apkures un elektroenerģijas ražošana:

uz vietas esošā koģenerācijas elektrostacija (CHP) ražo elektrību un siltumu vienlaicīgi, pēc elektrības ražošanas izmantojot siltuma pārpalikumu – efektīvā sistēma ļauj samazināt oglekļa dioksīda emisijas daudzumu. Paredzams, ka saražotā siltuma pārpalikuma izmantošana telpu apkurei un dzesēšanai samazinās CO2 daudzumu par 500–750 metriskajām tonnām katru gadu.

  • Ūdens taupīšana:

otrreizējai izmantošanai tiek savākts lietus ūdens no jumta vai sadzīves ūdens no izlietnēm un dušām. Tas tiek izmantots vakuuma tipa tualetēs un ir pilnībā atbilstošs klozetpodu skalošanas vajadzībām. Kopumā integrētās ūdens taupīšanas sistēmas, ieskaitot pirmo šāda mēroga vakuuma tualetes aprīkojumu Apvienotajā Karalistē, ietaupīs 25 milj. litru ūdens katru gadu – šāds daudzums būs pietiekams desmit olimpiskajiem peldbaseiniem katru gadu.

  • Bloomberg jau kopš 2010. gada cenšas novirzīt atkritumus no izgāztuvēm (zero-landfill) – lielākā daļa atkritumu tiek pārstrādāti, kompostēti vai pārveidoti enerģijā. Šo apņemšanos uzņēmums turpinās arī savā jaunajā birojā – plānota vēl lielāka pārstrādājamo atkritumu proporcija. Visā pasaulē Bloomberg šobrīd no izgāztuvēm novirza 75% no visiem atkritumiem, bet mērķis – 90% novirzīšana līdz 2020. gadam.

Mēs ticam, ka videi draudzīgas prakses ir tikpat noderīgas biznesam, cik planētai. Kopš pašas pirmās dienas mēs esam izvirzījuši mērķi pārkāpt robežas ilgtspējīgu biroja ēku projektēšanā un radīt vietu, kas uzrunā un iedvesmo darbiniekus. Abas šīs misijas tika īstenotas roku rokā, un es ceru, ka mēs esam radījuši jaunu biroja ēkas standartu.Maikls R. Blūmbergs

Ietekmes uz vidi pārvaldība kopš 2008. gada palīdzējusi Bloomberg samazināt CO₂e emisiju par 700 000 tonnām (par 41% samazinājās CO₂e) un ietaupīt 95 miljonus dolāru.

IES Virtual Environment (IESVE) programma enerģijas patēriņa modelēšanai

BREEAM – Apvienotajā Karalistē izstrādāts un šobrīd visplašāk piemērotais starptautiskais ilgtspējīgo ēku novērtēšanas standarts un sertificēšanas sistēma. Ar BREEAM sertifikātu marķējamas ēkas, kas rada vismazāko ietekmi uz vidi sava dzīves cikla laikā. Projektējot un sertificējot ēkas atbilstoši šai metodei, tiek vērtētas šādas kategorijas: enerģija, veselība, pārvaldība, inovācijas, piesārņojums, ekoloģija, atkritumi, materiāli, ūdens apsaimniekošana, transports.

Bloomberg vēl 2010. gadā izvēlējās Sweco, vides inženierijas un projektēšanas konsultantus. Būdama atbildīga arī par BREAM, SWECO izmantoja IES Virtual Environment (IESVE) programmu enerģijas patēriņa modelēšanai un Energoefektivitātes sertifikāta pārvaldīšanai.

Programmatūra IES VE for Engineers ļauj izvēlēties vēlamos analīzes rīkus atbilstoši projekta vajadzībām. Izmantojot dažādus programmatūras moduļus, var novērtēt labākos pasīvās stratēģijas, zemas CO2 emisijas, efektīvas enerģijas, gaisa plūsmas un apgaismojuma scenārijus, Part L, BREEAM, LEED, EPC reitingus u. c.

IESVE tika izmantota, palīdzot radīt daudzas no ilgtspējīgākajām un slavenākajām ēkām pasaulē, piemēram: Karalisko Londonas slimnīcu, Dubaijas operas teātri, Four Seasons Hotel viesnīcu Ņujorkā un Golden One centru Kalifornijā. Ēkas energoefektivitātes analīze un ilgtspējīgo ēku prakse tiek piemērota arī Lietuvā.