Vēlies apgūt BIM, bet nezini, ar ko sākt? Ir risinājums: bezmaksas video pamācības gan iesācējiem, gan rūdītiem BIM speciālistiem.

Esam Latvijas BIM veterāni un ar BIM darbojamies jau vairāk kā 7 gadus, pirmo mūsu semināru organizējot jau 2014. gadā – pārskatu par šo semināru var apskatīt šeit. Pa šo laiku esam radījuši daudz satura un īpaši aktīvi esam bijuši pandēmijas laikā, organizējot daudzus tiešsaistes seminārus par dažādām BIM tēmām – sākot no BIM pamatiem līdz vizuālās programmēšanas izmantošanai BIM modelēšanas automatizēšanā. Visi šie semināri ir pieejami mūsu YouTube kanālā https://www.youtube.com/c/BIMSolutions.

Lai palīdzētu jums pirmajos BIM soļos vai arī lai padziļinātu zināšanas par BIM iespējām, esam sagatavojuši sarakstu ar video, kurus iesakām noskatīties.

1

Būvniecību sāk ar pamatiem un arī šeit iesākām uzsākt ar video par BIM pamatiem. Šajā video sniedzam ieskatu par BIM Latvijā, apskatām BIM pamatprincipus, raksturīgās abreviatūras, procesus, lomas, kā arī stāstām par pirmajiem soļiem BIM ieviešanai uzņēmumā.

2

Nākamais ir ieraksts, kurā tiek stāstīti pamatprincipi par BIM iegādi, šis video sniedz ieskatu par procedūrām, kādas tiek izmantotas, pasūtītājiem iegādājoties BIM, tai skaitā apskatām BIM ieguvumus un pielietojumus.

3

Bieži karstākās diskusijas rodas par jautājumiem par BIM projektu detalizācijas pakāpi (LOD). Lai palīdzētu izprast dažādās detalizācijas pakāpes, to vēsturi un pielietošanas pamatprincipus, aicinām noskatīties šo video:

4

Iespējams, viens no visbiežāk dzirdētajiem BIM modeļa kvalitātes aspektiem ir kolīzijas. Zemāk aicinām noskatīties video, kurā stāstam visu par un ap kolīzijām:

5

BIM modeļa kvalitāte gan nav tikai kolīzijas, ir vairāki citi faktori, pēc kuriem var noteikt kvalitatīvu BIM modeli. Sīkāk par citiem BIM kvalitātes aspektiem informāciju atradīsiet šajā videoierakstā:

6

Iespējams, ka esat dzirdējuši par lomu “BIM koordinators”, tomēr ko tieši tas sevī ietver? Ieskatu par to, kā tiek koordinēts projekts jeb praktiski tiek savietoti BIM modeļi un veiktas to kvalitātes pārbaudes, tai skaitā kolīziju pārbaudes, iegūsiet apskatot video zemāk:

7

Kad esat identificējuši nepilnības (kolīzijas un citas problēmvietas), tās jāsāk ir koordinēt jeb reģistrēt, administrēt un komunicēt ar mērķi tās novērst. Šim nolūkam tiek izmantots .BCF failu formāts, ar kura palīdzību tiek nodota informācija par konstatētajām nepilnībām citiem projekta dalībniekiem. Sīkāk par šo formātu un to, kā to izmantot konstatēto nepilnību koordinēšanā un novēršanā atradīsiet šajā ierakstā:

8

BIM savā ziņā ir datubāze ar informāciju. BIM satur informāciju par elementiem, to ģeometriju, materiālu, tipu, kā arī citu informāciju. Videoierakstā zemāk varat uzzināt, kā ātri iegūt informāciju par apjomiem un izmaksām BIM projektos:

9

Kā viena no svarīgākajām komponentēm BIM procesā ir VDV jeb vienotā datu vide. Par VDV principiem un to, kā VDV tiek pielietots praksē uzzināsiet, noskatoties šos video:

10

Arvien vairāk valsts un, protams, arī privātajos pasūtījumos tiek prasīts piegādāt 4D BIM grafiku, jo tas dod iespēju labāk izprast būvniecības secību un proaktīvi novērst būvniecības darbplūsma konstatētās nepilnības. Lai iegūtu izpratni par 4D BIM, aicinām apskatīt video par to, kā izveidot 4D BIM darbu izpildes grafiku:

11

BIM izmantošana tāmēšanā, jeb tā sauktais 5D BIM vairs nav jaunums un zemāk video uzzināsiet par pamatprincipiem un praktisko izpildījumu 5D BIM jeb BIM izmantošanai tāmēšanā:

12

BIM pielietošana būvniecībā sniedz virkni priekšrocību. Lai sniegtu priekštatu par situāciju Latvijā, aicinām noskatīties paneļdiskusijas ierakstu, kurā vadošie BIM speciālisti – pasūtītāja pārstāvis, būvnieks, projektētājs – dalās savā pieredzē par BIM iespējam un izaicinājumiem:

13

Lai labāk izprastu, kā BIM spēj ienest lielākus ietaupījumus būvniecībā (attiecīgi gūt lielāku peļņu), tiek veidots uzbūvējamais BIM (Constructable BIM) un sīkāk par šo tēmu uzzināsiet nākamajā video

14

Planšetdatori arvien vairāk tiek izmantoti būvniecībā. Pats par sevi planšetdators ir tikai ierīce, kuru aprīkojot specializētu programmatūru paver plašas iespējas. Šajā semināra ierakstā redzēsiet pieredzes stāstu no VNI (Valsts Nekustamie Īpašumiem), kā tiek izmantota Fieldwire platforma būvniecības darbu uzraudzībā.

15

Ja vēl joprojām projektējat būvkonstrukcijas pielietojot tradicionālās 2D tehnoloģijas, šajā video atradīsiet padomus kā pāriet no 2D uz 3D (BIM). Video par mūsdienīgo 3D (BIM) tehnoloģiju priekšrocībām un pārejas procesu.

16

BIM modeļa izstrādei ir pieejami daudz dažādi rīki. Citi dārgāki, citi lētāki. Šajā video tiek demonstrēts izmaksās efektīvs BIM rīks, par pamatu izmantojot VNI (Valsts Nekustamo Īpašumu) prasības pret BIM modeļiem, vienlaikus ņemot vērā Arhitektam nepieciešamo rasējumu un specifikāciju izstrādes principus.

17

Lai apzinātu iespējas BIM pielietošanai vizualizācijas un animācijas veidošanā aicinām noskatīties “Pieredzes stāsts. Vizualizācijas veidošana, izmantojot Lumion 11”:

18

BIM izmantošana apsaimniekošanā ir relatīvi jauna tēma, tomēr ir risinājumi, kas palīdz pasūtītājiem strukturēt ievāktos datus projektēšanas un būvniecības laikā, lai tos izmantotu apsaimniekošanas efektivizēšanai. Iesakām noskatīties video, kurā esam pieaicinājuši pieredzējušu 6D BIM speciālistu “Ecodomus: BIM aktīvu pārvaldībā / apsaimniekošanā.” (video angļu valodā):

19

BIM procesā plaši tiek pielietota lāzerskenēšana, kas tiek izmantota, lai fiksētu esošo situāciju un salīdzinātu BIM modeli ar jau uzbūvēto apjomu. Aicinām apskatīt video, kurā tiek stāstīts un rādīts par tehnoloģiju, kas dod iespēju automatizēti salīdzināt uzbūvēto apjomu ar modeli, to salīdzinot ar punktu mākoni:

20

BIM paver plašas iespējas procesu automatizēšanai, būtiski efektivizējot Jūsu ikdienas darbu ar 3D un citiem datiem. Procesu automatizēšanā tiek plaši pielietota vizuāla programmēšana un sīkāk par to, kā tas strādā praksē aicinām iepazīties video “BIM parametriskā projektēšana”:

21

Saņemot un pārbaudot BIM modeļus, nereti, nākas saskarties dažādiem BIM modeļa trūkumiem. Nereti ir nepieciešamība BIM modeli attīrīt no liekiem elementiem; apvienot vairākus BIM modeļus vienā; papildināt BIM modeli ar trūkstošo informāciju (BIM atribūtiem); mainīt modeļu vai modeļu elementu koordinātes; strukturēt modeļa informāciju un to izgūt izklājlapas programmatūrās (piemēram, Excel). Šajā video apskatām tehnoloģiju, kura dod iespēju salabot, rediģēt un papildināt saņemtos BIM modeļus, tos padarot izmantojamus Jūsu noteiktajām vajadzībām.

22

BIM tiek izmantots ne tikai būvēs, bet arī infrastruktūru būvēs. Šajā video piedāvājam apskatīties praktiskos aspektus tiltu un viaduktu BIM modeļa izstrādē:

23

BIM izmantošana sniedz pievienoto vērtību arī šķietami nelieliem ražošanas uzņēmumiem. Detalizēts BIM modelis ir stūrakmens kvalitatīvai ražošanas dokumentācijai. Aicinām noskatīties video, kurā parādīts kā, pielietojot BIM tehnoloģijas, tiek veidota rasošanas dokumentācija kāpņu (un citu) margu dokumentācija.

24

Kad esat noskatījušies interesējošos video, vai, ja vēlaties uzreiz “ķerties vērsim pie ragiem” – sākt praktizēt BIM, nākamais solis ir iegūt praktiskās iemaņas. BIM iemaņu apgūšanai, atkarībā no Jūsu ikdienas darba pienākumiem, ir izveidotas vairākas meistarklases, kurās vadošie savas jomas BIM speciālisti dalās savās BIM amata zinības. Aicinām iepazīties ar tām, apmeklējot mājaslapu www.bimmeistarklase.lv.