Inženiertehnisko BIM risinājumu pamatlicēji Lietuvā izmanto DDS-CAD

Inženiertehnisko BIM risinājumu pamatlicēji Lietuvā izmanto DDS-CAD

Klaipēdas Biznesa centrs Kamino biurai būs pirmais projekts piejūras zonā, kurš no skices līdz ēkas uzturēšanai tiks īstenots, izmantojot vismūsdienīgāko informācijas sistēmu modelēšanu BIM (Building Information Modelling (angl.) jeb ēkas inženiertehniskās informācijas modelēšanu). SIA 4D projektai ar DDS-CAD programmatūras palīdzību projektētie elektroenerģijas tīklu, automatizācijas un drošības sistēmu, ugunsdrošības sistēmu, elektronisko sakaru projekti apliecina, ka progress ir panākts, pat uzmetot tiem acis un nemaz neuzsākot būvniecības darbus.

BIM nozīmīgums mūsdienās

Pirmkārt jāuzsver, BIM process patiesi iesaistīja visā projekta celtniecībā tā virzītājus un klientus. Uzdodot jautājumu: – Kāpēc lai galu galā izvēlētos BIM projektu? – man joprojām grūti sniegt nepārprotamu atbildi.

Viena atbilde varētu būt filozofiska: – Jāizvēlas BIM tāpēc, ka es vēlos gūt labākus rezultātus! Ņemot vērā, ka tehnoloģija attīsta informāciju par projektēto objektu, kas ir ļoti nozīmīgs faktors, īpaši inženiertehnisko sistēmu projektēšanā. Lai gan daudzi izturas skeptiski un noliedz BIM nozīmi mūsdienās, manuprāt tuvojas X un Y ass tipa projektēšanas gals, un iestājas jauns laikmets, kad BIM vada telpas modelēšanu un informācijas uzkrāšanu projekta ietvaros no paša sākuma līdz ēkas ekspluatēšanai. Ik reizi, kad iepazīstinu klientu ar DDS-CAD sagatavotiem projekta risinājumiem, es saskaros ar līdzīgu semināru par BIM, DDS-CAD apmācībām vai vienkārši kopā ar kolēģiem analizēju objekta Tekla BIMsight radīto vidi, es redzu, cik ļoti daudz progresa un labuma BIM devis šim procesam.

Darba efektivitāte, pielietojot DDS-CAD

Tā kā esmu guvis atzīstamu pieredzi, praktiski darbojoties būvlaukumos, pirms trim gadiem es uzsāku attīstīt šos elektroenerģijas, drošības sistēmu, elektronisko sakaru sistēmu un automatizācijas tehniskos projektus. Tomēr es saskāros ar problēmu: Lai attīstītu augsti kvalitatīvu tehnisko projektu, nepietiek tikai ar pieredzi, nepieciešami arī līdzekļi, kuri palīdzētu ātrāk paveikt uzdevumus.

Meklējot piemērotus programmētājus, tīmeklī pārskatot milzum daudz informācijas, tika pārbaudīts plašs lietojumprogrammatūras klāsts, līdz inženiertehnisko tīklu projektēšanas programmatūra DDS-CAD piesaistīja mūsu uzmanību. Tikko saņēmuši DDS-CAD pilotlicences un apmeklējot apmācību kursu, mēs ātri secinājām, ka rezultāts ir ļoti tuvs tam, ko bijām vienmēr meklējuši un cerējuši sagaidīt. Tomēr vienlaikus es atskārtu, ka būs nepieciešams laiks, lai līdz mielēm sagremotu šo programmatūru.

Šodien 4D projektai speciālisti apgalvo, ka projektēšanas un efektivitātes ziņā DDS-CAD programmatūra atbilst elektroenerģijas tīklu atlases kritērijiem. Visas ar DDS-CAD  modeli saistītās elektriskās apakšstacijas, termināli un kabeļi acumirklī piedāvā dokumentāciju par vadības pulti, attiecīgajām kopnēm un kabeļiem. Izdarot izmaiņas, piemēram, pastiprinot apgaismes armatūru un vēl kādu aprīkojuma lielumu, sistēma pārrēķina nepieciešamo jaudu. Pielietojot citas inženiertehniskā tīkla projektēšanas platformas, šie darbi jāveic manuāli.

Tagad visas aprēķinu sistēmas darbojas ātrāk un detalizētāk. Ar vienkāršiem aprēķiniem, kurus veic, vienkārši noklikšķinot peli, mēs samazinām izmaksas un inženiertehniskos aprēķinus. DDS-CAD nodrošina arī iespēju izvēlēties divu dimensiju vai trīs dimensiju modeli. Ar tās palīdzību iespējams radīt sienas attēlu tā, lai klients redzētu precīzās pozicionēšanas detaļas. Ja nepieciešams, var veikt virtuālu pastaigu maketa iekšienē. Projektā iespējams īstenot visas klienta vēlmes un veikt attiecīgas izmaiņas, tā projekta īstenošanas stadijā ietaupot laiku un līdzekļus.

Runājot par konkrētajām DDS-CAD priekšrocībām, ir vērts pieminēt divas iezīmes: automatizēta materiālu vienību un kabeļu uzskaites žurnāla automātiska ģenerēšana. Šī iespēja ļauj ietaupīt daudz laika, sagatavojoties šiem darbiem, un, protams, automātiski atjauninot materiālu un kabeļu uzskaites žurnāla datus. Cita vērtīga iezīme – komutācijas paneļa ierīces un pārveides kabeļu šķērsgriezumi. Citiem vārdiem sakot, objekta modelēšana notiek, nemitīgi izmainot aprīkojuma daudzumu, atrašanās vietu un kabeļa garumu. Tā rezultātā jāmaina arī elektrisko komponenšu parametri: automātisko jaudas slēdžu nominālvērtība, kabeļa šķērsgriezums, un tā tālāk. DDS-CAD vienmēr piedāvā optimālus risinājumus.

Kamino biurai BIM taustāmais rezultāts biznesā

Pliuskis apgalvo, ka ir pateicīgs projekta attīstītājam SIA Viremidos investicijos par ieguldījumu, kas mūsdienās joprojām notiek reti. Vien dažiem klientiem ir skaidras prasības par to, kāpēc projekts jāsagatavo, pielietojot BIM, un pamatojums, kāpēc tas nepieciešams un kā tiks pielietots praksē.

BIM ļauj identificēt potenciālās kļūdas jau projektēšanas stadijā un tādējādi izvairīties no daudz lielākām izmaksām, labojot kļūdas jau būvniecības laikā, kā arī nodrošināt ēkas efektivitāti un drošību.

Lai gan publiski bija diezgan maz zināms par to, ka Kamino biurai projekts tiek sagatavots ar BIM palīdzību, BIM process ir ļoti intensīvs.

Es tikai vēlos uzsvērt, ka patlaban, kad mēs varam ne tikai strādāt, bet skaidri redzēt paši savas un savu kolēģu veiktās arhitektūras un konstruktīvo sistēmu simulācijas, kas ļauj mums atrisināt tādas būvniecības laikā sāpīgi risināmas problēmas kā: ventilācijas kanālu un kabeļu ceļu pārklāšanās, ventilācijas un apgaismes sistēmu izvietojums, ventilācijas atveru ierīkošana griestu konstrukcijās, ventilācijas un kanalizācijas kanālu pārklāšanās un līdzīgus sarežģījumus. Tiklīdz aprīkojums, tā izmēri un uzstādīšanas vieta ir izvēlēti, mēs varam arī skaidri redzēt, kur un kā telpa jau ir aizņemta. Tiklīdz attīstītājs nolemj izmantot BIM modeli un vadības sistēmu, līdz ar aprīkojuma projektēšanu tas saņem arī digitālu iekārtu un tehnisko dokumentāciju, piemēram, iekštelpu apgaismes aprēķinus, gaisa plūsmas cirkulācijas, siltuma zuduma un citu dokumentāciju.

Patiesībā BIM process ir ļoti aizraujošs, tas arī piedāvā daudz plašākas iespējas. Patiesi, tas nesagādā vairāk darba., bet vien labāku kvalitāti. Es priecājos par jūsu sasniegumiem un varu droši teikt, ka, pielietojot DDS-CAD, ir uzlabojusies mana darba kvalitāte. Strādājot ar šo elastīgo, augsti kvalitatīvo programmatūru, es gūstu baudu, jo tieku atbrīvots no liela apjoma roku darba, tā izvairoties no kļūdām vai dažu neelastīgu metožu izmantošanas piespiedu kārtā